Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

 

 

 

Arka cam değişimi, bunun kırık olması durumunda ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Arka camda ufak bir çatlama olması bile, cihazın her an sıvıyla temas edebilme riskinin olması demektir. Üstelik elinizi kesme ihtimali de vardır.

 

iPhone Arka Cam Değişimi

 

iPhone 3 modellerinde kasa kullanılırken iPhone 4’ten itibaren arka cam değişimi yapılmaya başlanmıştır. Bu, profesyonel işçilik gerektiren bir uygulama değildir.

 

Samsung Arka Cam Değişimi

 

Bu modellerde sökme-kazıma gibi bir işlem yapılmaz. Isıtıcı kullanılarak arka kapakta gevşeme olması sağlanır. Uygun bir pena yardımıyla yan taraftan müdahalede bulunulur ve kapak sökülür.

 

Telefon arka cam değişimi Huawei ve Xiaomi modellerinde de böyledir.

 

·Cihaz kapalı konuma getirilir.

·Simkart yuvası sökülüp içindeki hat çıkarılır.

·Telefonun arkasına sıcak hava uygulanır. Bu, arka kapağın daha rahat sökülmesine yardım eder. Söz konusu işlem için vakumlu ve ısıtıcılı separatör ya da ısıtıcılı hava tabancası kullanılır.

·Arka kapak belli bir müddet ısıtılıp söküme hazır hâle getirildikten sonra ilk müdahale metal bir pena yapılır. Sökme işlemi parçalar hâlinde gerçekleştirilir.

·Arka cam fabrikasyon bir şekilde hatasız olduğundan magsafe ve NFC özelliklerinin zarar görmemesi gerekir.

·Telefon arka cam tamiri 2-3 saat sürebilir. Bazen daha kısa zamanda tamamlanır.

·Arka cam kapağın sökülmesinden sonra temizlenmesi de çok önemlidir. Bilhassa nfc ile arka kamera çıtasının yer aldığı kısımlar hiçbir parçacık bırakmadan temizlenmelidir. Eğer cam parçası kalırsa yeni monte edilecek kapak baskı altında kalır. Bu da kapağın fazla uzun sürmeden kırılmasına zemin hazırlar.

·Yapıştırıcı sürmeden evvel son bir kez bezle silinmelidir. Daha sonra kasanın tamamına hava pompasıyla sıcak hava tatbik edilmelidir.

·Piyasada B7000,T8000 ve T7000 gibi sıvı LCD ekran yapıştırıcılarına rastlanmaktadır. Bunlar arka kapak yapıştırmakta kullanılan ideal ürünlerdir.

·Telefon arka cam değişim işleminde yapıştırıcılar ve silikonlar kullanılır. Bunlar hidrofobik özelliktedir. Yani fazla su geçirmez fakat bu konuda bir garanti sunulamaz. Nitekim her telefon mutlaka su alabilir. Fakat bazı modeller daha dayanıklı olur ve önemli bir zarar ile karşılaşmadan bu sorunun üstesinden gelir.

·Arka kapak yapıştırılır ve kurutma işlemine geçilir. Bu sırada arka kapak yerinden kalkmamalıdır. Bunun için mengene veya lastik kullanımı yapılabilir. Hatta lastik kullanmak önerilir. Böylelikle arka kapıya elastik kazandırmış olursunuz.

 

Telefon parça değişimi konusundaki bütün gereksinimlere yanıt olan Telefoncu Sepeti, bu ve benzeri sorunların çözümüne zengin ürün yelpazesiyle destek olmaktadır.